Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8.00 - 20.00 od Pn do Pt
9.00 - 17.00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Urwana sprężyna zawieszenia – co zrobić?

autorstwa , w kategorii Amortyzatory

Urwanie sprężyny zawieszenia to bardzo częsta przyczyna złego zachowania samochodu na drodze. Jakie symptomy towarzyszą urwaniu sprężyny i co robić w takiej sytuacji. Poniżej opisujemy ten rodzaj awarii oraz sposoby jej wyeliminowania. Zacznijmy od tego, że urwanie sprężyny zawieszenia można spostrzec przez kilka wyraźnych symptomów. Za typowe uznaje się nieregularne brzęczenie w podwoziu, stuki przy skręcaniu kół, ściąganie podczas jazdy oraz nierówną wysokość auta.

 

Kiedy sprężyna zawieszenia może się urwać?

 

Podstawowym kryterium jest stopień wyeksploatowania sprężyny zawieszenia. Ponadto sprężyny naraża się na uszkodzenia podczas zimy, kiedy postępuje korozja na skutek wilgoci, soli i pasku. Skorodowane sprężyny mogą z kolei się urwać w każdej chwili, bez ostrzeżenia. Sprężynę można również urwać na skutek gwałtownego wjechania w wyrwę na drodze.

 

Dlaczego urwanie sprężyny jest niebezpieczne?

 

Sprężyny zawieszenia to podstawowy element układu zawieszenia każdego samochodu. Ich rola polega na magazynowaniu energii oraz utrzymaniu masy pojazdu, co ma wpływ na utrzymanie prześwitu auta. Prześwit to z kolei kluczowy punkt odniesienia, który wpływa na pochylenie i zbieżność kół. Sprężyny absorbują ponadto wstrząsy odbierane przez zawieszenie.

 

Zadań stawianych sprężynom jest więc wiele, a ich urwanie uniemożliwia spełnienie w zasadzie wszystkich z nich. Urwana sprężyna zawieszenia może ponadto pogorszyć komfort podróżowania i sterowność samochodu, ale także wpłynąć negatywnie na skuteczność hamowania. Jazda z urwaną sprężyną zawieszenia będzie więc po prostu niebezpieczna.

 

Co zrobić w przypadku urwania sprężyny zawieszenia?

 

Przede wszystkim nie można bagatelizować tej kwestii ani odwlekać wymiany w czasie. Trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę w warsztacie w celu wymiany sprężyny. Z reguły zaleca się, by sprężyny wymieniać parami na danej osi, co ułatwi także ustawienie zbieżności. Niestety w przypadku urwania sprężyny zawieszenia naprawa nie jest możliwa. Pozostaje tylko wymiana na nowy zamiennik.

 

Na koniec wypada zaznaczyć, że podczas wymiany warto korzystać z oferty markowych części zamiennych takich jak Monroe, KYB czy Lemforder. To sprężyny, które jakościowo nie odbiegają od podzespołów oryginalnych, więc dadzą gwarancję bezproblemowej eksploatacji na długi czas. Odradzamy z kolei montaż sprężyn od nieznanych marek.

Podziel się:
    
    

Dlaczego warto u Nas kupić?

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z amortyzatorami do samochodów AutoAmortyzatory.pl
Zadzwoń do nas i zadaj pytanie naszym ekspertom od amortyzatorów i elementów zawieszenia. Nasi eksperci są dostępni codziennie pod numerem infolinii 22 814 67 62
Oryginalne amortyzatory samochodowe oraz sprężyny zawieszenia w najlepszych cenach w Polsce znajdziecie tylko w sklepie AutoAmortyzatory.pl.