Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8.00 - 20.00 od Pn do Pt
9.00 - 17.00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Amortyzatory gazowe czy olejowe

autorstwa , w kategorii Amortyzatory

Przeglądając polskie strony internetowe, częstym problemem rzucającym się w oczy jest wybór amortyzatorów, a konkretniej ich rodzaju – gazowych bądź olejowych. W tym krótkim poradniku postaramy się pokazać różnice pomiędzy poszczególnymi amortyzatorami i dokładnie je opisać.

Amortyzatory gazowe czy olejoweAmortyzatory gazowe czy olejoweOd razu warto rozwiązać wszelkie wątpliwości – amortyzatory tylko i wyłącznie gazowe nie istnieją, a nazwa ta jest swego rodzaju skrótem myślowym. Pełna, prawidłowa nazwa to amortyzatory gazowo-olejowe. W każdym amortyzatorze znajduje się bowiem olej, aby możliwe było utrzymanie się ciśnienia. Olej od gazu rozdzielony jest dodatkowym, ruchomym tłokiem, dlatego nie dochodzi do pienienia oleju.

Amortyzatory gazowo-olejowe (gazowe) mają szereg zalet, usztywniają one samochód, zwiększają przyczepność kół do nawierzchni. W porównaniu do amortyzatorów olejowych są też znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe, dobrze tłumią nierówności. Zazwyczaj amortyzatory gazowe produkuje się przy pomocy technologii nisko lub wysokociśnieniowej. Istnieje tutaj zależność, bowiem im wyższe ciśnienie gazu, tym szybsza praca amortyzatora. Z tego też względu docenią je kierowcy lubiący jazdę szybszą, sportową.

Z kolei amortyzatory olejowe są mniej zaawansowane technologicznie i powoli odchodzi się od ich stosowania, jednakże posiadają dwie, niezaprzeczalne plusy – są komfortowe i przystępne cenowo. Zawieszenie wyposażone w amortyzatory olejowe staje się miększe, z tego też powodu kierowcy jeżdżący na dobrych nawierzchniach, ceniący sobie komfort, z chęcią wybierają ten rodzaj amortyzatorów. Trzeba jednak powiedzieć, że gdy narażamy amortyzatory olejowe na intensywną pracę, może w nich dojść do spienienia oleju, a tym samym zatracenie skuteczności tłumienia nierówności.

Kolejnym problemem w przypadku wyboru amortyzatorów to kwestia producenta. Generalnie zalecamy korzystanie z amortyzatorów marek takich jak Bilstein, Delphi, Kayaba, Meyle, Monroe czy Sachs. Zwłaszcza amortyzatory Kayaba zasługują na szczególną uwagę, bowiem mimo że są produkowane na rynek części zamiennych (aftermarket), to wszystkie technologie wykorzystane w procesie produkcji są takie same, jak w przypadku części oryginalnych (OEM). Dotyczy to zakładów produkcyjnych, maszyn, systemów kontroli jakości, poziomu wykształcenia pracowników etc. Wszystkie amortyzatory KYB posiadają zespoły zaworowe o zwiększonej efektywności, zaprojektowane tak, aby po zamontowaniu w pojeździe kompensować zużycie innych elementów układu jezdnego w celu przywrócenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Z kolei fani aut niemieckich, takich jak BMW, Mercedes czy Audi cenią przede wszystkim dwie marki amortyzatorów – Sachs i Bilstein. Amortyzatory Sachs charakteryzują się najwyższym stopniem bezpieczeństwa i komfortu, zarezerwowany dla produktów z najwyższej półki. W trakcie procesu produkcji wykorzystuje się najlepsze materiały i techniki, tak aby amortyzatory były trwałe i odporne na korozję. Dzięki temu, są one odporne na zużycie, uszkodzenia mechaniczne (kamienie, piasek, żwir etc.), a przy tym przyjazne dla środowiska naturalnego.

Bilstein z kolei to producent ceniony szczególnie przez fanów sportów motoryzacyjnych, którzy znają firmę tę z produkcji znakomitych zawieszeń sportowych do różnych modeli samochodów. Na uwagę zasługują też specjalistyczne kolumny (amortyzatory ze sprężynami), które umożliwiają płynną regulację wysokości i charakterystyki tłumienia.

Podziel się:
    
    

Dlaczego warto u Nas kupić?

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z amortyzatorami do samochodów AutoAmortyzatory.pl
Zadzwoń do nas i zadaj pytanie naszym ekspertom od amortyzatorów i elementów zawieszenia. Nasi eksperci są dostępni codziennie pod numerem infolinii 22 814 67 62
Oryginalne amortyzatory samochodowe oraz sprężyny zawieszenia w najlepszych cenach w Polsce znajdziecie tylko w sklepie AutoAmortyzatory.pl.